"Rojst '97" czyli drugi sezon topowego serialu w natarciu. Jest data premiery i pierwsze zdjęcia.

Dodano 2021/03/24 346 0

Polski serial "Rojst" w reżyserii Jana Holoubka był sztandarowym tytułem platformy Showmax. Jak potoczyły się losy Showmax w Polsce, pewnie wszyscy wiecie. Stworzona w 2016 roku usługa streamingowa w RPA z zespołem technicznym z Czech ekspansję rozpoczęła, ale równie szybko skończyła. Showmax nastawiony był na kupowanie licencji filmowych i własne produkcje. Po kilku latach egzystencji na swoich afrykańskich rynkach oraz mocnej kampani reklamowej w Europiwe (w tym i w Polsce) platforma ugięła się pod naporem produkcji większych graczy. Co wyniknęło z wejścia na rynek Polski? Dużo dobrego. Amatorzy satyrycznych programów d

ostali "Ucho Prezesa", a fani kryminałów serial "Rojst". Akcja rozgrywała się w 1984 roku i temu okresowi zostały podporządkowane wszystkie środki formalne. Zagrało to wyśmienicie, ale głównie nie tyle ze względu na świetnie dobraną stylistykę, a dzięki dwójce głównych aktorów, Andrzejowi Sewerynowi i Dawidowi Ogrodnikowi.

uploaded picture
"Rojst '97" to ten znamienny dla Polski czas wielkiego naturalnego kataklizmu, "powodzi stulecia". Z pewnością każdy z Was pamięta wezbrane rzeki, wodę zalewającą się do klatek na wielkich osiedlach we Wrocławiu. Była Maria Wiernikowska ze swoimi reportażami, była "Moja i Twoja nadzieja" zespołu HEY, która była również przyczynkiem do zakrojonych na szeroką skalę akcji charytatywnych. Te wydarzenia będą tłem dla akcji w serialu "Rojst '97". W mieście na południu Polski pękają wały, woda wlewa się do mieszkań, ludzie uciekają na dachy. Ta sama woda zalewa las na Grontach. Przy okazji fale powodziowe odsłaniają ludzkie szczątki i ciało kilkunastoletniego chłopca. Wszyscy sądzą na początku, że to ofiara powodzi. Jednak miejscowa policja ma szereg podejrzeń. Gronty stają się miejscem zbrodni, a do akcji wkracza bezkompromisowa policjantka ze stolicy Anna Jass (Magdalena Różczka) oraz miejscowy inspektor inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat).

uploaded picture

Nie zabraknie również dwójki aktorów znanych z pierwszej serii. Do miasta wraca więc Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który zostanie redaktorem naczelnym „Kuriera”. Kluczem do rozwiązania tajemnic może być natomiast Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), który wydaje się wiedzieć o wiele więcej  niż na pierwszy rzut oka.

Premiera latem 2021 roku.

To, że twórcy powtórzą swoje podejście do obowiązującej ówcześnie stylistyki, nie mam wątpliwości. Jednak "Rojst '97" wydaje się być nęcący z jeszcze jednego powodu. Otóż lata 80. z pierwszego sezonu były same w sobie intrygujące i dostarczały dużo nostalgii. "Rojst' '97" chociaż tą samą nostalgią również będzie wypełniony to jako okres filmowy zdaje się mieć jeszcze większy potencjał. Lata 90. bowiem to okres szalonej transformacji, odkupienia za stare grzechy , porzuconych mimo wszystko (dla niektórych) nadziei, a nadzieją samą w sobie dla innych. Czy w tym szalonym, transformacyjnym pędzie, znajdzie się chwila by spojrzeć na człowieka? To będzie hit Netfliksa.

uploaded picture

uploaded picture

uploaded picture


Komentarze

Brak komentarzy